Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Muhammed Mehdi Akif

Muhammed Mehdi Akif

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN 7. GENEL MÜRŞİDİ ÜSTAD MUHAMMED MEHDİ AKİF

DOĞUMU, EĞİTİMİ

Üstad Muhammed Mehdi Akif 12 Temmuz 1928’de Kahire’nin kuzeyinde yer alan Mansura şehrinde doğdu. Şehit İmam Hasan el-Benna‘da Müslüman Kardeşler Hareketini aynı yıl kurmuştu. Üstad Muhammed Mehdi Akif İlkokulu Mansura, ortaokulu ve liseyi ise Kahire’de okudu. Üstad’ın çocukluğundan bahsedenler kendisinin çok hareketli ve pratik zekaya sahip çalışkan biri olduğundan söz ederler. Üstad Akif Kahire üniversitesinde Beden eğitimi bölümünü bitirdikten sonra 1951 yılında uzaktan eğitim fakültesinden dışardan okuyarak hukuk fakültesini de okumaya başladı. Üstad Akif bu sıralarda evlendi ve dört çocuk babası oldu.

ÜSTAD AKİF’İN MÜSLÜMAN KARDEŞLER VE İMAM EL BENNA İLE TANIŞMASI

Üstad Akif Müslüman Kardeşler ile 1940 yılında 12 yaşında iken tanıştı. Bu sıralarda üstad Akif ortaokulu okumak üzere Kahire’ye gelmişti. Küçüklüğünden beri Şehit İmam el Benna ve onun en değer verdiği arkadaşlarından Gazeteci fikir adamı Muhibiddin el-Hatib ile görüştü. Çok sonraları üstad Akif en çok sevdiği kişiler arasından iki üstadı çokça anacaktı. Üstad Akif’in babası Müslüman kardeşleri pek sevmezdi. Bu yüzden liseden sonra üstadı Müslüman kardeşlerden koparmak üzere zorla polisliğe yönlendirmişti. Üstad Akif’te bu durumu imam Hasan el-Benna ile paylaşarak ne yapması gerektiğini danışmıştı. Şehit İmam Hasan el-Benna, üstad Akif’i Kahire üniversitesinin Beden eğitimi fakültesinde davayı anlatacak öğrencilerinin bulunmadığını söyleyerek orayı tercih etmesini istemişti. Üstad Akif’te böylece polislikten başvurusunu geri çekerek beden eğitimi fakültesine yerleşmişti. İleriki yaşlarda bir gazetecinin neden beden eğitimi okudunuz sorusuna; ‘hem o bölümde davayı yaymak için hem de babam akşam sekizden sonra kimseyi eve almadığı için bu bölüm bahanesi ile akşamda dava için çalışıp eve geç gitme imkanını bulduğum için bu bölümü tercih ettim.’ Diyerek cevap vermişti.

Üstad Muhammed Mehdi Akif Üniversite yıllarında Müslüman Kardeşlerin çeşitli kollarında görev almış daha sonra cemaatin öğrenci temsilciliği görevini yürütmüştür. Mezun olduktan sonra Müslüman Kardeşlerin Uluslararası öğrenci temsilcisi oldu. Bu vesile ile yurt dışındaki bazı ülkelerde Müslüman Kardeşler teşkilatlarının kurulmasında da öncülük etmiştir.

Üstad Akif’in Yahudilere ve İngilizlere karşı Cihadı

Müslüman Kardeşler Yahudilerin Filistin’e akın ettiğini ve orada bir devlet kurmak istediğini anlayınca, onlara karşı cihad ilan etti. Bunun üzerine üstad Akif 1948 yılında Mısır’da, Suriye’de ve Ürdün’de Müslüman Kardeşlerin eğitim kamplarında Mücahitleri eğiterek Filistin’e gönderdi. Kendisi de Filistin’de cihada katılanlardan oldu.
İngilizlerin 1952 yılında Mısır’ın Suveyş kanalını işgal etmesi üzerine üstad Akif eski adıyla bilinen İbrahim Üniversitesi, şimdiki adıyla Ayn Şems Üniversitesinde kurulan askeri eğitim kamplarının liderliğini yaptı. Yetiştirdiği gençleri İngilizlere karşı cihad etmesi için Mısır’ın özel kuvvetler başkanı Kemaleddin Hüseyin’in emrine verdi. Böylece İngilizlerle karşı cihad ederek onları buradan mağlup bir şekilde çıkarttılar.

ÜSTAD AKİF’İN TUTUKLANMASI

1954’ün Ağustos ayında Müslüman Kardeşlerin öğrenci başkanı iken Cemal Abdunnasır döneminde tutuklanan binlerce Müslüman Kardeşler üyesi gibi üstad Akif’te General Abdulmunim Abdurrauf’u cezaevinden kaçırdığı iddiası ile tutuklandı. Çeşitli işkencelere maruz kalan üstad Akif, O dönemde Cemaatin 2. Mürşidi üstad Hasan el-Hudeybi, Abdulkadir Udeh ve Seyyid Kutub ile birlikte cezaevi yattı. İdam cezasına çarptırılan üstad Akif daha sonra sözde cezası hafifletilmek üzere müebbet hapse mahkum edildi. 20 yıl hapis yattıktan sonra Enver Sedat döneminde 1974 yılında cezaevinden çıktı. Üstad Akif cezaevinden çıkar çıkmaz Müslüman Kardeşler Teşkilatı’ndaki çalışmalarına kaldığı yerden devam ederek yeniden Müslüman Kardeşlerin Uluslararası öğrenci sorumlusu oldu. Ancak bu kez de Mısır hükümeti tarafından Riyad’a sürgüne gönderildi.

Suudi Arabistan, Ürdün, Malezya, Bangladeş gibi Müslüman Kardeşlerin çalışmalarının olduğu ülkelerde gençliği, teşkilatı ve hareketi güçlendirdi. Türkiye, Avustralya, Mali, Kenya, Kıbrıs, Almanya, İngiltere ve Amerika’da Müslüman gençlerin kamplarına katıldı. Çalışmalarını ise sürgüne gönderildiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan yönetti.
1987’de tekrar Mısır’a döndü Müslüman Kardeşlerin İrşad Bürosu üyesi oldu. 1996’dan 1999’a kadar Müslüman Kardeşlerdeki çalışmaları nedeniyle yeniden tutuklandı ve 3 yıl daha hapis yattı.

Üstad Akif, Mısır’daki öğrencilerin ve yurt dışından gelen öğrencilerin her yönü ile ilgilenerek onları Mısır’daki tehlikeden korumaya çalışırdı. 1990’lı yıllarda Türkiye’den Ezher üniversitesini okumaya gidenlerle de özel olarak tanıştı ve ilgilendi. Bu üniversiteyi okumaya gidenler arasında Diyarbakır’dan mavi marmara şehidi üstad Ali Haydar Bengi hocada vardı. Şehit Ali Haydar Bengi hoca bir anısında; Üstad Akif ile tanıştığını ve kimsenin kendisine kestiremediği uzun saçını kestirdiğini anlatmıştı. Üstad Akif’in davet açısından yaklaşarak ve Mısır istihbaratının kendisini takibe alma durumunun doğabileceği endişesini taşıdığını dile getirdiğini anlatarak öğrencilerin dikkat çekmemeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğunu anlatmıştı. Bu derece gençliğe değer veren, hayatını gençleri yetiştirmeye adayan Üstad Akif ömrünün üçte birini zindanlarda işkenceler çekerek geçirmişti.

ÜSTAD MUHAMMED MEHDİ AKİF’İN DİLİNDEN ÇEKTİĞİ İŞKENCELER VE HAPİS HAYATI

‘Oğulcuğum, 25 yıl hapis yattım. Hapishanede bir kişinin zor ayakta durabileceği bir zindanda yıllarca kaldım. Bulunduğum hücrenin kapısını kapatırlardı, zemini tuvaletti ve su yoktu. Namaz kılmayalım diye hücrede su yoktu, hep teyemmüm ederdim. Namazları hep ayakta kılardım. Hücrenin demir kapısında bir pencere vardı. Gardiyanlar içerisine işedikleri suyu kova ile bize içirirlerdi. Ekmeklere bağırsaklarından çıkan pisliklerini sürer bize yedirirlerdi. Günlerce yemedim ama aç kalınca üzerime sürer, duvarlara sürer temizler yerdim o ekmekleri. Seyyid Kutup ve Abdulkadir Udeh’in de aralarında olduğu yedi arkadaştık bu hücrelerde. Onların hepsi tek tek bu zindanlarda idam edildi. Beni idam etmediler. Ama çok işkence gördüm. Hortumla bizi şişirirlerdi. Kuran-ı Kerim’i tuvalete atarlardı. Allah’a, Peygambere küfrederlerdi. Her gün işkence saatlerimiz vardı. Rutubetli, soğuk zindanlarda farelerin olduğu bölüme atarlardı. Saatlerce orada kalırdık. Ailemizden ziyarete gelenleri taciz ederlerdi. Onlara zarar gelmesin diye ziyaretlerin çok kısa aralıklı olmasını istemezdik.’

ÜSTAD MUHAMMED MEHDİ AKİF’İN GENEL MÜRŞİTLİK DÖNEMİ

Üstad Akif 2000 yılında Genel Mürşit Merhum Mustafa Meşhurun, 2004 yılında da genel mürşit Merhum Me’mun el Hudeybi’nin döneminde Müslüman Kardeşlerin başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 2004 yılında Üstad Me’mun el Hudeybi’nin rahmet etmesinden sonra da Müslüman Kardeşlerin genel mürşidi oldu.

2009 yılına kadar bu görevini sürdürdükten sonra yaşının ilerlemesi ve Müslüman Kardeşlerde çağın şartlarına göre yeniliklerin önünün açılması için liderliğini bıraktı. Cemaatin tarihinde ikinci kez seçilme hakkı varken ilk defa bunu reddederek Mısır’ın siyaseti açısından ve Müslüman Kardeşler açısından önemli bir örneklik teşkil etti. Ayrıca Müslüman Kardeşler tarihinde vefat etmeden liderliği bırakan ilk kişi oldu. 2009 yılında İslam alemi içerindeki en etkili 50 kişiden 12.’si seçildi.

2010 yılının Ocak ayında Müslüman Kardeşlerde yapılan seçimlerde Mürşitliğe ikinci kez aday gösterilmeyi kabul etmedi. Bundan sonra Müslüman Kardeşlerde bir nefer/asker olarak görevini yapmaya devam edeceğini ilan etti.
2011 yılında Arap Baharı ile Tahrir meydanında başlayan olaylara cemaatin destek vermesini ilk günden itibaren savunup yönlendirdi.

2013’te Müslüman Kardeşlerin Cumhurbaşkanı adayı belirlemesine olumlu bakmadı fakat cemaatin adayı Muhammed Mursi Cumhurbaşkanı seçildikten sonrada yapılan her türlü saldırıya ve darbeye karşı Müslüman Kardeşler ile birlikte hareket ederek Mursi’yi destekledi. 2013’ün Temmuz ayında general Abdulfettah Sisi’nin askeri darbesinde Mursi, Bedii ve Müslüman Kardeşlerin diğer liderleri gibi en başta tutuklananlardan biri oldu. Yaşlılığına rağmen Cezaevinde geçirdiği bu son 4 yıl boyunca çeşitli işkencelere tekrar maruz kaldı. Bu süreçte çeşitli hastalıkları çıktı ve defalarca kalp krizi geçirdi.

Darbeci A.fettah Sisi, bu süreçte cezaevinde olan üstad Akif’e defalarca haber göndererek; eğer bizim darbe yapmadığımızı ilan edip bizi desteklersen ya da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yanlış yaptığını ilan edip kötülersen seni cezaevinden çıkarırız diye haber yolladı. Tabii ki üstad Akif bu teklifi reddederek şöyle söyledi: ‘ Ben gençliğimde bile o kadar cezaevi yattım, işkence gördüm de bunu yapmadım, hayatımın son anlarında bu yaşlılığımla mı bunu yapacağım. Bunu yapıpta memleketime senin gibi ihanet mi edeyim. Vallahi böyle bir şey benim için asla söz konusu olamaz. Ben ömrüm boyunca gençlere böyle bir duruş sergilemeleri gerektiğini öğrettim.’

ÜSTAD AKİF’İN VEFATI

Üstad Akif, Son kalp krizini 7 Ağustos 2017’de yaşadı. Cezaevindeki arkadaşlarının ve doktorlarının söylediğine göre 2 aydır hiçbir şey yiyip içemedi. Sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine tutulduğu hapisaneden Kasr el-Ayni hastanesine nakledildi. Serum gibi basit tıbbı uygulamalarla kendisine müdahale edildi. Mısır Hükümetine yapılan bütün çağrılara rağmen teçhizatlı bir hastaneye salı verilmedi ve kasıtlı Tıbbi ihmalden dolayı sistematik bir şekilde 22 Eylül 2017 akşamında Şehid oldu. Müslüman kardeşler sözcüsü Talat Fehmi, üstad Akif’in vefatının ‘Sistematik bir cinayet’ olduğunu ilan etti. Allah(cc) şehadetini kabul buyursun. Bizlere de onların yolundan gitmeyi nasip etsin. Allah İslam düşmanlarını kahrı -perişan etsin.

İslam aleminin sıkıntılar çektiği böyle bir zamanda Üstad Muhammed Mehdi Akif gibi bir zatla aynı dönemde yaşadığımız için ne kadar övünsek azdır.

Aslan yürekli Muhammed Mehdi Akif Allah’ın rahmetine kavuştu.
Şehadetin ve şahitliğin mübarek olsun. Boyun eğmedin, dik durdun, örnek oldun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ