Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Muhammed Hamid Ebu’n Nasr

Muhammed Hamid Ebu’n Nasr

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN 4. GENEL MÜRŞİDİ MUHAMMED HAMİD EBU’N NASR

(20 Ocak 1996 tarihinde) 83 yaşında vefat eden Muhammed Hamid Ali Ebu’n-Nasr, Ömer Tilmisâni’nin 22 Mayıs 1986’da vefat etmesinden sonra Müslüman Kardeşler cemaatinin genel mürşidliğine seçilmişti ve o tarihten buyana bu görevi yürütüyordu. Bilindiği üzere Müslüman Kardeşler cemaati hilafetin ilga edilmesinden sonra İslâm ümmetinin yeniden birliğine kavuşturulması ve Allah’ın hükümlerinin uygulanmaya konması amacıyla ortaya çıkan cemaatlerin ilklerindendir. Bugün de altmıştan fazla dünya ülkesinde faaliyette bulunması itibariyle en geniş kitle tabanına sahip bir İslâmi cemaattir. Kendi içinde belli bir disipline ve teşkilat yapısına sahip olan cemaatin liderine de genel mürşid denmektedir. Cemaatin kurucusu olan İmam Hasan el-Bennâ aynı zamanda ilk genel mürşidliğine seçilmişti. Ondan sonra bu vazifeyi Hasan el-Hudaybi sürdürdü. el-Hudaybi’nin Kasım 1973’te vefat etmesinden sonra bu göreve Ömer et-Tilmisâni seçildi. Onun vefatından sonra da Ebu’n-Nasr genel mürşidliğe seçildi. Allah hepsine rahmet eylesin.

1913’te Mısır’ın orta kesimlerinde bulunan Asyut’un Menfelut şehrinde dünyaya gelen Muhammed Hamid Ebu’n-Nasr’ın Müslüman Kardeşler cemaatiyle tanışması ve iltihak etmesi daha 21 yaşında olduğu sırada ve cemaatin kurucusu İmam Hasan el-Bennâ’nın eliyle gerçekleşti. Cemaat içindeki etkin rolü ve gayretkeşliği dolayısıyla Mısır’daki yirminci yüzyıl firavunlarının zulümlerinden o da nasibini aldı ve ömrünün yirmi yılını bu firavunların zindanlarında geçirdi.

“İslâmi hareketin tek saf olabilmesi ve İslâmi anlayış sahiplerinin birlikte hareket etmeleri konusunda neler tavsiye edersiniz?” Sorusuna Üstadın cevabı şöyle olmuştu: “Müslüman insanın yeniden onuruna kavuşması ancak, inanç, ilim, ekonomi gibi tüm alanları kapsayan ve süreklilik kazanan bir cihadla mümkün olabilir. Böylece Müslüman insan güçlü bir kararlılıkla zorluklara karşı duracak, Allah’ın şeriatının uygulanması zaferi gerçekleşecektir. Müslümanların Yüce Allah’ın şu hitabına kulak vermeleri ve burada kendilerinden isteneni yapmaları gerekir: “Ey iman edenler! Sizi acıklı bir azaptan kurtaracak bir ticareti size bildireyim mi? Allah’a ve Peygamber’ine iman edersiniz, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır. (Allah) günâhlarınızı bağışlar, sizi altından ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerinde hoş konutlara sokar. İşte büyük kurtuluş budur. Sizin seveceğiniz bir şey daha var: Allah’tan yardım ve yakın bir fetih. Mü’minleri müjdele.” (Saff, 61/10-13)

Onun döneminde bazıları Müslüman Kardeşler cemaatini cihada uzak kalmakla tenkit ediyorlardı. Oysa Üstad Ebu’n-Nasr cihadın asla ihmal edilmemesi ve sürekli devam ettirilmesi gereken bir görev olduğuna inanıyordu. Müslümanın cihadının sadece belli bir alana özel olmaması, hayatı bütünüyle kuşatacak şekilde kapsamlı olması gerektiğini söylüyordu. Üstad Ebu’n-Nasr aynı zamanda Müslüman Kardeşler cemaatinin Filistin’de yürüttüğü cihadın da öncülerindendir. Nitekim HAMAS onun vefatı dolayısıyla yayınladığı taziye bildirisinde şu ifadelere yer vermiştir: “Mücâhid Üstad Muhammed Hâmid Ebu’n-Nasr, Müslüman Kardeşler cemaatinden Filistin için cihada katılanların ilklerindendir. üstada Filistin etrafındaki gelişmeler hakkında görüşleri sorulunca üstad Bu soruya verdiği cevabında şu ifadelere yer vermişti: “Filistin’in kurtuluşu için tek çıkar yol siyonist düşmana karşı cihadın bütün çeşitlerine başvurmaktır. O düşman bizim toprağımızı gasbetmiş, namusumuza saldırmış, kutsal varlıklarımızı yıkmıştır.”

Yüce Allah’tan Üstad Ebu’n-Nasr için rahmet ve mağfiret diliyorum. Allah mekânını cennet eylesin.

Muhammed Hamid Ebu’n-Nasr’ın Ardından

Uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra dünya hayatına veda eden Muhammed Hamid Ebu’n-Nasr, Ömer Tilmisâni’den sonra Müslüman Kardeşler cemaatinin genel mürşidliğine yani liderliğine getirilmişti. Cemaatin bundan önceki lideri Ömer Tilmisâni 82 yıllık bir ömrün ardından, 22 Mayıs 1986’da dünya hayatına veda etmişti.

Dokuz yıldan beridir Müslüman Kardeşler cemaatinin genel mürşidliği vazifesini yürüten ve 83 yaşında vefat eden Muhammed Hamid Ali Ebu’n-Nasr (Allah kendisine rahmet eylesin) 1913 yılında Mısır’ın orta kesimlerinde ve Nil kıyısında bulunan Asyut eyaletine bağlı Menfelut şehrinde dünyaya gelmişti. Müslüman Kardeşler cemaatine daha genç yaşlarında 1934-35 yıllarında Şehid İmam Hasan el-Bennâ’nın zamanında ve onun eliyle katılmıştı. Cemaat içinde etkin bir rol üstlenen Ebu’n-Nasr, diktatör Abdunnasır zulmünden dolayı mağdur edilenler arasında da yer almıştı. Üstad Ebu’n-Nasr 83 yıllık ömrünün yaklaşık dörtte birini yani yirmi yılını zindanda geçirmiştir.

Üstad Muhammed Hamid Ebu’n-Nasr’dan sonra cemaatin genel mürşidliğini sağlığında onun birinci yardımcısı olan ve uzun süreden beridir cemaatin işlerini koordine eden Mustafa Meşhur sürdürecek. Üstad Mustafa Meşhur 15 Eylül 1921’de Mısır’ın Sâdiye şehrine bağlı bir köyde dünyaya geldi. 1942’de Dâru’l-Ulum’un matematik bölümünden mezun oldu. Müslüman Kardeşler cemaatiyle tanışması çok küçük yaşlardayken olmuştu. Daha yedi yaşındayken yani Müslüman Kardeşler’in oluşum yılı olan 1928’de bu cemaatin, kendi bölgesindeki sorumlusuyla tanıştı ve yakın ilişki içine girdi. Daha sonra cemaate fiilen girdi ve çeşitli kademelerde görev aldı. 1946’da Kral Faruk döneminde zindana atıldı ve üç yıl zindanda kaldı. Daha sonra Abdunnasır döneminde, 1954’te ikinci kez zindana atıldı. Bu ikinci zindan hayatı 1964’e kadar yani on yıl sürdü. Meşhur, zindan hayatı süresince hem İslâmi bilgilerini artırmış, hem de Kur’an’ı hıfzetmiştir. Üstad bu ikinci zindan hayatından sonra, serbest bırakılışının üzerinden bir yıl bile geçmeden, 1965’in Ağustos ayında yeniden zindana atıldı ve üçüncü zindan hayatı da 1970’e kadar sürdü. Böyle çileli bir hayat süren Üstad Meşhur’un yayınlanmış pek çok eseri bulunmaktadır. Bunların birçoğu Türkçe’ye de tercüme edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ