Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Muhammed Bedii

Muhammed Bedii

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN 8. GENEL MÜRŞİDİ ÜSTAD MUHAMMED BEDİİ

Muhammed Bedii, Müslüman Kardeşler’in Rehberlik Konseyi Başkanı ve teoride teşkilatın 8. genel başkanıdır.

Muhammed Bedii 1928’de kurulan Müslüman Kardeşler Cemaati’nin Hasan El Benna ve Hasan El Hudeybi’den Sonra ki en küçük üçüncü Mürşididir. Mısır Arap bilimsel Ansiklopedi Alanında çok ünlü bir şahsiyettir. 1999 yılında Arap dünyasında en büyük 100 Şahsiyet arasına girdi.

Kahire’nin kuzeyinde sanayi şehri Mahalle El Kübra’da 7 Ağustos 1943’te doğdu. 1993 yılından beri İhvan Rehberlik Konseyi üyesidir.

Muhammed Bedii daha önce Mısır devlet başkanı Cemal Abdünnasır Döneminde 1965 yılında da Müslüman Kardeşler Cemaati Üyeleri ve Seyyid Kutubun da aralarında olduğu bazı liderler ile beraber tutuklanmış ve askeri mahkeme tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu tutuklama cezasından dolayı 9 Yıl hapiste kaldı.

1998 yılında İslama Çağrı Derneğinin Yönetim Kurulu başkanlığı yaptığından dolayı 75 gün gözaltıda kaldı. 1999 yılında Askeri Mahkeme tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. bu cezadan dolayı 3 yıl 9 ay hapis yattı. 2008 yılında Müslüman kardeşler cemaati üyeleri ve liderleri ile beraber yerel seçimler esnasında 1 ay gibi Göz Altına kaldı.

Müslüman Kardeşlerin 8. Genel Mürşidi Muhammed Bedii Veteriner fakültesinde patoloji eğitimi aldı. Mısır’da bir dizi üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1960 yılında Kahire Üniversitesi veteriner hekimliği fakültesinde profesör olarak göreve başladı. 1989 yılında Doktora yaptı. daha sonra Mısır Şarkiye ilinde Zekazik Üniversitesinde Öğretim Üyeliği yaptı. iki dönem Zekazik Üniversitesinde Baş Hekim olarak seçildi. 1 Dönemde Tıbbı birlikler birliği sekreterliği yaptı.

2010 yılında Müslüman Kardeşler’in ”Genel Mürşid” (Rehberlik Konseyi Başkanı) ünvanını almadan önce teşkilatın idari birimlerinde görevler üstlenmiş olan Muhammed Bedii, Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden önceki yıllarda siyasi faaliyetleri nedeniyle uzun hapis cezalarına çarptırılmıştı.

2010’da başlayan Arap Baharı’yla devrilen diktatör Hüsnü Mübarek sonrası iyi bir strateji izleyen Muhammed Bedii’nin başında bulunduğu İhvan hareketi, iyi bir sınav vererek halkın desteğiyle yönetime geldi. Ancak halkın yüzde 52 oyuyla seçilen İhvan üyesi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye cuntacı ordu tarafından darbe yapıldı. Mısır Askeri darbesi ile Muhammed Mursi görevden alındıktan sonra RABİA ve NADHA Meydanındaki göstericileri Şiddete teşvik suçlaması ile emniyet güçleri Muhammed bedii’yi tutukladı.

3 Temmuz 2013 tarihinde mısırda ki darbenin ardından 20 Ağustos’ta tutuklanan Muhammed Bedii o tarihten bu yana suçsuz olarak Darbeci sisi’nin hapishanesinde tutuklu olarak yargılanıyor.

“Allah yolunda ölüm en büyük arzumuzdur. Allah’ın verdiği canı ondan başkası alamayacağı gibi ölümün zamanını belirleyen de ancak Allah’tır”

Müslüman Kardeşler Lideri Muhammed Bedii

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ