Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Me’mun El Hudeybi

Me’mun El Hudeybi

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN 6. GENEL MÜRŞİDİ MUHAMMED ME’MUN EL HUDEYBİ

Memun El Hudeybi Mısır Parlamento vekili ve Yargıcı. Aynı zamanda Müslüman Kardeşler Cemaati Genel başkanıdır. Mısır İsrail Savaşına katılan Memun el hudeybi İsrail askerleri tarafından tutuklanır. Müslüman Kardeşler Cemaatine katıldıktan sonra da Mısır hükümeti tarafından tutuklanır. tutuklandığından dolayı hakimlik görevinden alınır 1 kaç sene hapis yattıktan sonra görevine geri döner.

Muhammed Memun El Hudeybi 28 Mayıs 1921 yılında Mısırın Suhac ilinde doğdu. Müslüman Kardeşler cemaati 2. Genel Mürşidi Müsteşar Hasan El Hudeybi’nin oğludur.

Memun El Hudeybi Hukuk Fakültesi Mezunudur.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra savcı vekili olarak göreve başladı. Mısır yargıtay başkanı seçilene kadar değişik bazı görevler yaptı. 1956 yılında gazzede mahkeme heyeti başkanlığı yaptığı gibi.

daha sonra Suudi Arabistan’a taşındı belli bir dönem orada kaldı. Mısıra döndükten sonra tamamen Müslüman Kardeşler cemaati faaliyetleri için çalışmaya başladı.

1956 yılında Mısır İsrail Savaşında İsrail askerleri tarafından tutuklandı. daha sonra Müslüman kardeşler cemaatine katıldı. 1965 yılında da Mısır rejimi tarafından tutuklanan El-Hudeybi, 1971 yılına kadar zindanda kaldı. hapis cezasına çarptırıldığından dolayı yargı makamı görevinden alındı. hapis cezasından sonra sağlık durumuda iyileştikten sonra Kahire Temyiz mahkemesi başkanı oldu.

1987 yılında Cize ilinin Dikke Bölgesinden Mısır Parlamentosu millet meclisinde millet vekili olarak seçildi. Müslüman Kardeşler Cemaatinin Parlamentodaki ilk resmi kitlesi oluşmuş oldu.

Mustafa Meşhur’un son dönemlerinde içinde bulunduğu hastalığı nedeniyle cemaati fiilen Muhammed Me’mun El-Hudeybi yönetiyordu. Mustafa Meşhur 14 Kasım 2002 de vefat ettikten sonra genel mürşitlik görevine seçildi. ve Müslüman Kardeşler Cemaatinin 6. Genel Mürşidi oldu.

Memun El Hudeybi 9 Ocak 2004’te 83 yaşında vefat etti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ