Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Darbenin Kronolojisi Mısır Osman Zaim

Darbenin Kronolojisi Mısır Osman Zaim

Mısırda ki Darbenin Kronolojisi

30 Haziran:

Tahrir Meydanı’ndaki gösteriler, hızla ülkenin diğer kentlerine yayıldı. İskenderiye, El-Mahalla ve Süveyş Kanalı’ndaki kentlerde Cumhurbaşkanı Mürsi’nin istifası için protestolar düzenlendi. Muhalifler tarafından kurulan Temerrüd (İsyan) Hareketi, Mürsi’nin istifası için 22 milyon imza topladığını açıkladı..

1 Temmuz:

Tahrir Meydanı ve başkent dışındaki kentlerde Mürsi karşıtı gösteriler devam etti. Ordu, ulusal uzlaşmanın sağlanamaması halinde 48 saat sonra kendi çözümünü üreteceğini açıkladı. Çevre Bakanı Halid Fehmi, İletişim Bakanı Atıf Hilmi, Turizm Bakanı Hişam Zazu ile Hukuk İşleri ve Meclis Bakanı Hatim Bacatu istifa etti. Nur Partisi, prensipte meşruiyeti savunduğunu belirtti. Ancak iç savaşın önlenmesi için Cumhurbaşkanı’nın erken seçim tarihi vermesi ve teknokrat hükümeti kurmasını da istedi.

2 Temmuz:

Cumhurbaşkanı Mürsi, milli mutabakat hükümeti kurulmasını önerirken, “Meşruiyeti korumak için gerekirse canımı veririm!” dedi. Mısır Ortodoks Kilisesi’nin başı Papa II. Tawadros ise “Çalınan devrimi temerrüd (isyan) düşüncesi ve fedakar gençler, yüksek medeni bir üslupla geri alıyor.” mesajını yayınladı. Mürsi yanlıları ve karşıtları arasında Kahire Üniversitesi önünde çıkan çatışmalarda 16 kişi hayatını kaybetti.

3 Temmuz:

Cumhurbaşkanı Mürsi, “milli mutabakat hükümeti” önerisini yineledi. Ancak tanklar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları etrafında konuşlandı; darbe başladı. General Sisi, Mürsi’nin görevden alındığını, seçimlere kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’un geçici cumhurbaşkanlığına getirildiğini açıklayarak bir yol haritası açıkladı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticileri gözaltına alınmaya başladı. El-Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib, darbeyi “kötünün iyisi” olarak nitelendirdi.

4 Temmuz:

ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere pek çok ülke, Mısır’daki gelişmelerle ilgili kaygı duyduğunu açıklamakla yetinirken, olayı darbe olarak adlandırmamaya da özen gösterdi. ABD Başkanı Barack Obama, “derin endişe”sini ifade ederken, İngiliz yönetimi “Olan oldu, ileriye bakmak durumundayız!” açıklamasını yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş bir hükümetin, gerekçesi ne olursa olsun meşru olmayan yöntemlerle, dahası askerî bir darbe ile devrilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Adli Mansur geçici cumhurbaşkanlığı görevine başlarken, Suudi Arabistan Mansur’a kutlama mesajı gönderdi. Bunların yanı sıra Mürsi ve İhvan liderleri hakkında, “yabancı güçlerle işbirliği yapıp, istihbarat toplama ve firar etme” suçlamasıyla dava açıldı. Tutuklamalar artarak devam etti.

5 Temmuz:

Cumhurbaşkanı Mursi’nin destekçileri, ordunun yönetime el koyma kararını protesto etmek için Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı’nda yüz binlerin katıldığı, zaman zaman milyona ulaşan gösterilere başladı.

Batı demokrasilerinden gelmeyen tepkiyi Afrika Birliği göstererek, yaşananları “darbe” olarak adlandırdı ve Mısır’ın üyeliğini askıya aldı.

Darbenin ardından Mısır’ın Sina bölgesinde silahlı çatışmalar başladı. Olaylarda 1 asker, 4 polis öldü. Mısır ordusu bölgede operasyon başlattı, Gazze’den geçişleri durdurup Refah Sınır Kapısı’nı kapattı. Sina’daki çatışmaları ateşleyen aşiretler, Mursi’nin görevine dönmesi istedi.

Türkiye’de birçok ilde cuma namazı sonrası Muhammed Mürsi’ye destek gösterileri düzenlenirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Ben şu anda Batı’ya şaşıyorum. Batı bu yaşananlara hâlâ darbe diyememiştir!” tepkisini gösterdi.

7 Temmuz:

Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Muhammed el-Baradai, geçici cumhurbaşkanı yardımcılığına getirildi.

8 Temmuz:

Kahire’deki Cumhuriyet Muhafızları Karargâhı önünde Muhammed Mürsi’ye destek veren halkın üzerine sabah namazı sırasında ateş açıldı. 84 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce sivil yaralandı. İskenderiye kentinde Mürsi destekçileri ile karşıtları arasında çıkan çatışmada 9 kişi yaralandı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, katliamı “temel insanlık değerleri adına şiddetle kınadığını” belirtirken, Batı ülkeleri olayın soruşturulmasını istedi. BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun, şiddet kullanılmasını kınadı.

Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, 33 maddelik geçici bir anayasa yayınladı. Anayasa Hazırlık Komisyonu da taslak anayasa için 9 ay süre tanırken, İhvan anayasayı kabul etmediğini açıkladı.

Bu arada Sina’daki çatışmalar arttı. Son günlerde Sina’da 7 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Mürsi döneminde Suriye rejimi ile kesilen diplomatik ilişkiler, askerî yönetim tarafından yeniden başlatıldı, Suriye’nin Kahire Büyükelçiliği tekrar açıldı.

9 Temmuz:

Sabah namazındaki katliamın ardından özellikle Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı’nda toplananların sayısı giderek arttı, Tahrir Meydanı’nda orduyu desteklemek için gösteri yapanlar meydanı boşalttı.

Eski Maliye Bakanı Hazım el-Beblavi, geçici başbakanlığa atandı.

10 Temmuz:

Uluslararası Af Örgütü, Mısır’da ordunun yönetime el koymasının ardından meydana gelen olaylarda yaşamlarını yitirenlerin bir bölümünün, güvenlik güçlerinin “orantısız güç” kullanımı sonuncunda öldüğünü ve göstericilere karşı “kasıtlı ölümcül güç” kullanıldığını bildirdi.

Gazze sınırındaki Refah Kapısı yeniden geçişlere açıldı.

11 Temmuz:

BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun ve Obama yönetimi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderlerinin tutuklanmasından duyduğu endişeyi bildirdi. Amerikan yönetimi, Mısır ordusunun azami itidal göstermesini istedi.

12 Temmuz:

Mürsi’ye destek veren halk, yüz binlerin katılımıyla gösterilere devam ederken Almanya, Mürsi’nin serbest bırakılmasını istedi. Türkiye’nin birçok ilinin yanı sıra Pakistan’da da Mürsi’ye destek gösterileri düzenlendi.

14 Temmuz:

Avrupa Birliği, Mısır’da en kısa sürede meşru yönetime geçilmesi çağrısında bulundu. Almanya da Mursi’nin serbest bırakılması talebini yineledi.

15 Temmuz:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bizim için Mısır’ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’dir” dedi.

16 Temmuz:

Ramses, Giza ve Nahda meydanlarında, Baltacılar adlı gruplar, demokrasi yanlısı göstericilere saldırdı, bunun sonucunda da çok sayıda kişi yaralandı. Protestoculara polis de müdahale ederken olayları takip eden AA Foto Muhabiri Muhammed el-Şami, ayağına isabet eden göz yaşartıcı bomba parçalarıyla yaralandı.

17 Temmuz:

Kahire’de temaslarda bulunan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton, Mürsi’nin serbest bırakılması talebini yineledi.

Darbe karşı gösteriler, başta başkent Kahire olmak üzere ülkenin 22 kentinde devam ederken, Başbakan Biblavi ve geçiş hükümeti göreve resmen başladı.

18 Temmuz:

Kahire’de Rabiatu’l-Adeviyye meydanında darbe karşıtı göstericilere “Baltacı” diye tabir edilen suç grupları saldırdı.

21 Temmuz:

Müslüman Kardeşler Teşkilatı, ABD’nin Kahire Büyükelçisi’ne ülkeyi terk etme çağrısında bulundu.

22 Temmuz:

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Mürsi’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

23 Temmuz:

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır ordusuna F-16 savaş uçaklarının verilmesi planının ertelenmesine karar verdi.

26 Temmuz:

Cuma namazının ardından Rabiatu’l-Adeviyye meydanında yüz binlerce demokrasi yanlısı Mısırlı gösteri yaptı.

Mısır Başsavcılığı, “2011 yılında Hamas’la işbirliği yaparak Mısır askerlerinin öldürülmesine sebebiyet vermek” suçlamasıyla Mürsi’nin tutuklanmasını talep etti.

27 Temmuz:

Güvenlik güçlerinin Rabiatu’l-Adeviyye meydanındaki halka ateş açması sonucu 200 kişi hayatını kaybetti, 4500’den fazla kişi yaralandı. Katliama birçok ülkeden kınama geldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ayrıca “Sivil gösterilere karşı takınılacak yanlış tavırlar, demokrasiye geçiş sürecine fayda sağlamayacak, tüm Mısır halkı için öngörülemez sonuçlar doğuracaktır” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD’nin, Mısır’da siyasi tutuklamalara son verilmesi ve kanunlara uygun şekilde siyasi liderlerin serbest bırakılması çağrısını tekrarladı.

29 Temmuz:

BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun, Mısır’da her yeni ölümün uzun dönemde uzlaşı çabalarını daha da zorlaştıracağı uyarısında bulunurken, AB Temsilcisi Ashton, Mısır’a ikinci ziyaretini yaptı. Mürsi ile görüşen Ashton, gösterilerin sonlandırılması halinde kendisinin serbest bırakılabileceği teklifini iletti. Ancak Mürsi teklifi reddederek, demokratik bir süreçte seçimle iş başına geldiğini vurguladı.

31 Temmuz:

Yüz binlerce kişi, başta başkent Kahire olmak üzere 27 kentte düzenlenen gösterilerde darbeyi protesto ederek Mürsi’ye destek verdi.

ABD Başkanı Obama, Mısır ordusunun seçimler konusunda adım atmasını telkin etmek için iki senatörden Mısır’a gitmesini istedi.

21 Ağustos

Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Guta bölgesine düzenlenen kimyasal saldırı sonucunda 1300 kişi öldü. Mısır’da tepkisiz ve etkisiz kalmakta direten Batı, Suriye meselesinde kırmızı çizgilerin aşıldığını, dolayısıyla tepkisiz kalamayacaklarını belirtti. Haber bültenleri ve ajanslar Mısır’ı unuttu. Darbeciler nefes aldı ve zulümlerine devam ediyorlar…

Osman Zaim / Genç Doku

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ