Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Değişim

İbrahim Halil Demir

İbrahim Halil Demir

“Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış,
Marifet bu gerisi yalnız çelik çomakmış”

Derken insan hakikati aramanın ilk adımının kendisini aramak olduğunu anlıyor. Hakikatte insan için dünyada iki şey var; Biri yolcu, diğeri yol…

Yolcu insanın kendisidir, yol ise İslam’dır. Yolcu ve yoldan habersiz yaşam çok büyük bir kaybediş hem de öyle bir kaybediş ki bu kaybın yanında tüm kazanımlar dahi kayıptır. Ortamda ne kadar sistem, mezhep, kurtuluş reçetesi ve Cennet hayali var ise bu iki vurguda olduğu anlaşılıyor. Yol ile yolcu yani insan ve İslam birleşince Müslüman oluyor.

İşte tam burada sanat, marifet ve sonunda değişim kavramları kendini iyice hissettiriyor. Kendimizi bilip tanımamız iyi ve kötü yönlerimizi artı ve eksilerimizi iyi bilip İslam ile birleştirmemiz, bir nakkaş gibi nakş etmemiz gerektirmektedir, bu birleşimin sonundaki sanatkârlığımız ve marifetimiz değişim ile doğru orantılı ve değişimin ta kendisidir.

Yol ve yolcu birleşimi olan Müslümanlığın Müslümanlıkta ki en temel kavram ve halin adı değişimdir. Değişimin iki boyutu ve iki yönü bulunmaktadır. Birincisi Manevi değişim, ikincisi Maddi değişimlerdir. Maddiyatımız ve maneviyatımız tıpkı ruh ve beden gibi birbirine bağlı, birbirine bağımlı ve birbirine muhtaçtır.

Peygamber efendimiz (sav)’ın günde 70 defa tövbe ettiği hemen hemen herkes tarafından bilinir sebebi ise az kimse tarafından bilinir. Peygamber efendimiz (sav) günde 70 defa manevi değişim yaşar ve hep bir üst manevi hale ulaştığında “Ya Rabbi seni hakkıyla tanıyamadım” derdi. Manevi değişim hali tüm düşünce kavramları ve ideolojileri alt üst edebilme fıtratına sahiptir. Manevi değişim yaşayan bir insan yaşı kaç olursa olsun ideolojisi, eğitimi, yaşadığı mekan ve fıtratı ne olursa olsun bir gün önceki karşılaştığı düşünce, söylem ve olaylara his tepki ve bakış açısı değişmektedir. Bizim her gün manevi değişimlere “iki günü eşit olan zarardadır” sancağı ile Fetih ve yolculuklar yaşamamız lazım.

Uzay çağının bu kadar getirisi varken Müslümanların hep götürülerini kucaklaması, omuzlaması, değişimler hakkında farklı duruş, düşünce, söylem ve fiil’lerin yapılmaması veya yetersiz yapılmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada 100 Müslüman öldürülüyor ise 95’i Müslümanlar tarafından öldürülmektedir. Yine uzay çağında cariye pazarları kurulup on iki, on üç yaşlarında kızların dahi satıldığı cariye pazarları Müslümanlık adına Müslüman olduğunu iddia edenler tarafından kurulmaktadır. Sözler uzunken kısa ve ağır cümleler kuralım dedik…

Ümmetin sığınağı, dayanağı, barınağı, olan Türkiye’de neler değişmeli; Rakamlar tam kesin olmamakla birlikte tüm devlet kurumlarımızın maddi karşılığı 15 milyar dolar iken sadece whatsapp’ın 20 milyar dolar olduğu dünyada, bilim ve teknolojiden geri kalan üniversiteler ve eğitim gibi, Arap emirliklerinde dahi farklı düşüncelerin güdümünde yapay zeka bakanlığının kurulduğu bir dünyadan geri kalan siyaset gibi. Dünyada acından ölen çocuklar varken devletin ve milletin cebinden milyonlarca para çıkmasına sebep olan, din adamlarının ekseriyeti fetva vermesine rağmen organ eksikliği ve yetmezliği gibi, yeni konular da dini yaşamdan her gün çöküntüye uğrayan, topluma nüfuz edemeyen diyanet gibi. En büyük kıyımların yaşandığı aile kavramı hakkında yeni söylemleri olmayan ilgili birimle … Fert ve toplum olarak kişilerden çok, kişilikleri, değişmeyen kişileri değiştirmenin tam zamanı.

Maddi Değişimi farz kılan ki farzı kifaye dinimiz, değişimi emrederken biz değişimi haykıralım, nefsimiz için, ailemiz için, devletimiz için, ümmet için, İnsanlık için, tüm yaratılanlar için ve hepsinin içini Allah için ya değiş, ya değiştir, ya değişeni destekle, kesinlikle değişime karşı çıkma. İstenilen, ihtiyaç duyulan ve şart olunan kavram ve haldir DEĞİŞİM

İbrahim Halil Demir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Aykırı - 7 Ocak 2018
Değişim - 6 Ocak 2018
Haykırış - 6 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ