Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Nefsime Not: ÖLÜM Var

Büşra Aksa

Büşra Aksa

Bu aralar ölümle ilgili pek çok şey geçiyor aklımdan. Nedenini bilmiyorum. Belki de geçen her saniye ölüme yaklaştığımızdan ve her gidenin bir daha dönmeyişindendir. Onun için bir insanı kırmak basit olmamalı bence, sonuçta hepimizin gideceği yer belli. Hepimiz öleceğiz….

Kafamda cevapsız sorular dönüp duruyor. Allah’ın olağanüstü ayetlerine ve Resulullah sallallahu aleyhi vesellem’in hadislerine bakıp çözmeye çalışıyorum kendimce. Ama yine de işin içinden bir türlü çıkamıyorum.

Ölümle ilgili en çok istediğim şey ise Allah yolunda çalışırken ruhumu Rahman’a teslim etmektir… Şehitlerin arasına girip onlarla muhabbet etmek… Bu hayatta en özendiğim kişilerdir şehitler. Onlar en çok nimetlendirilen ve sevilen kişilerdir Allah katında.

Her an ölebiliriz, aldığımız nefesi verip vermeyeceğimiz bile belli değil veya bir sonraki nefesi alabilecek miyiz?

Peki ben ahirete bir şey hazırladım mı? Rabbim beni yanına aldığında “ Al Rabbim bunu senin için hazırladım, şu göz yaşımı senin için döktüm, şu uzvumu senin yolunda yordum.” diyebileceğim bir amelim var mi? Neyin hesabını yapıyorum, yarının mı? Olamayacak bir yarın öyle mi? Ben ona yetişebilecek miyim, yarın da nefes alabilecek miyim? Allah ile antlaşma mı imzaladık?” Rabbim ,benim canımı şu günde, şu saatte, şu yerde al “diye… Olabilecek şey mi bu!

Peki ya Resulullah sallallahu aleyhi vesellem’in yüzüne nasıl bakacağım? “Ben sana dini böyle mi öğrettim?” dediğinde, O’na nasıl cevap vereceğim? O’na cevap bile veremezken O’ndan şefaat mi dileyeceğim? Gerçekten şaşılacak şey…

Hala nefes alıp verebiliyorken, düşünüp hareket edebiliyorken ertelemememiz gerekiyor bazı şeyleri. Allah yolunda çalışmayı, İslam dinini yaymayı mesela… Bunlar ertelenmemesi gereken en önemli şeyler olmalıdır bir Müslüman için. Ayrıca Rabbimize bol bol şükretmeliyiz verdiği nimetler için. Rabbim sonumuzu kâmil bir imanla noktalasın ve Azrail, Allah yolunda çalışırken alsın canımızı…

Vesselam…

Büşra Aksa

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Aşk Mescidim - 18 Ocak 2018
İlk Kıblemiz - 18 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ