Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

İlk Kıblemiz

Büşra Aksa

Büşra Aksa

Bismillahirrahmanirrahim

Bizim ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’dır. Mescid-i Aksa, Filistin’in Kudüs şehrindeki 144.000 dönümlük araziden oluşmaktadır. İçinde birçok yapı bulunmaktadır( Kubbetü’s -Sahra, Aksa Camii gibi…).  İsra ve Miraç  hadisesinin yaşandığı yer, Mescid-i Haram’dan sonra ikinci mescidimiz, birinci kıblemiz ve üç kutsal mescidlerimizden biridir burası.

Allah (c.c.) ve Resulü (sav) oraya çok önem vermiştir.  Orayla ilgili birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. Mesela “ İbadet kastıyla sadece üç mescid için yola çıkılır. Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve benim mescidim (Mescid-i Nebevi)”.  (Kaynak:Buhari,Enbiya 8; Müslim,Mesacid 2) hadisi bunlardan sadece bir tanesidir. Peygamberimiz (sav) oraya bu kadar önem vermişken Müslümanların orayı unutması gerçekten çok acıdır. Çevreme baktığımda “ilk kıblemiz”in  öneminin unutulduğunu fark  ettim. Bunun bilgi eksikliğinden kaynaklandığını, bu sebeple O’nun öneminin konuşulması gerektiğini düşünüyorum.

Peki Peygamber Mirası Yahudi işgalinin altındayken bize düşen görev nedir? Ne yapmamız gerekiyor? Bizim öncelikle orayla ilgili kaynaklar okuyup bilinçlenmemiz ve çevremizdeki insanları bilgilendirmemiz gerekiyor. Çünkü Abdulfettah el-Awaisi Hoca’mızın dediği gibi:” Değişimi ve özgürlüğü yöneten bilgidir.” Ayrıca oranın özgürleşmesi için Khalid el-Awaisi Hoca’mızın öğrettiği gibi her gün:

”اللهم ارزقني صلاة في المسجد الأقصى وهو حر عزيز.”

(Allah’ım bana, özgür ve aziz olan Mescid-i Aksa’da namaz kılmayı nasip et.)  Diye dua edersek Aksa’mızın özgürlüğü için bir adım atmış oluruz.

Son olarak Mescid-i Aksa davasının bütün Müslümanların “ortak davası” olduğunun bilincine varırsak Aksa’mızı önemsediğimizi ve orayı unutmadığımızı ifade etmiş oluruz.

Vesselam…

Büşra  Aksa

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Aşk Mescidim - 18 Ocak 2018
İlk Kıblemiz - 18 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ