Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Rumlar en yakın bir yerde yenildiler

Rumlar en yakın bir yerde yenildiler
Elif, Lam, Mim. Rumlar en yakın bir yerde yenildiler. Onlar bu yenilgilerinden üç-dokuz yıl içinde galip geleceklerdir. İş, eninde sonunda Allah’a aittir. İşte o gün, inananlar, istediğine yardım eden Allah’ın yardımına sevineceklerdir. O güçlüdür, merhametlidir. Rum Suresi 1-5

Mekke dönemindeyken sınırların dışında bir savaş gerçekleşir. Roma imparatorluğu ile pers imparatorluğu arasındaki bu savaş perslilerin galibiyeti ile sonuçlanır. Roma ağır bir darbe almış ve bir çok toprak kaybı ile bölge hakimiyetini kaybetmişti. Allah Teala bu olayı bir Sure olarak nazil eder ve yakın bir gelecekte Roma’nın yeniden toparlanacağını, perslilerin kazandığı bölgeyi yeniden ele geçireceğini bu surenin ilk ayetlerinde bahseder.
Dünyanın o günkü önemli bir gündemi olan bu savaşın bir sure olarak nazil olması ve surenin Rum Suresi diye isim alması da manidardır.

Ayet bize bir şeyler anlatmak istiyor. Belkide şunu anlamak da mümkündür. Ey inananlar, sizler de çevrenizde, dünyanızda olan biten güncel önemli olayları takip edin. Dünyadan ve dünyadaki gelişmelerden bihaber kalmayın. İnançlı ve inançsız toplumlar arasında vuku bulan olayları analiz edin. Hiç bir zaman ümitsiz olmayın. Zafer sarhoşluğuna kapılmayın, yenildiniz diye kendi kendinizi yemeyin. Toparlanın ve yanlış yaptığınız yerleri düzeltin.

Günümüzde biz müslümanların dünyadaki gelişmelerden habersiz kalmaması gerekir. Hangi ülkede genel anlamda ne türlü sıkıntılar var, kim kime zulmediyor, kim hangi gerekçeyle kimi öldürüyor veya sömürüyor bilmek gerekir. Dünyanın önemsiz olan meselelerini takip etmek ise zaman israfıdır. Kedi direğe çıkmış, tavuk kediye annelik yapmış, adam ağzıyla tren çekmiş gibi haberler ile meşgul olmak çok doğru değildir.

Köşesine çekilip de Filistin’den, Arakan’dan, Irak’tan, Suriye’deki gelişmelerden, Sudan’ın parçalanmasından, Mısır’daki haksızlıklardan, Türkistan’daki kıyımlardan habersiz olup da dünya kupasını kimin aldığından haberdar olanlara da yazıklar olsun, yazıklar olsun! Onlar bu surenin harflerini okumaktan elde edilecek sevabı hesaplayadursunlar müslümanlar parçalanıyor ve öldürülüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ