Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Nakba 70 Nedir?

Nakba 70 Nedir?

Nekbe (felaket günü) nedir?

Türkçe karşılığı “felaket” olan Nekbe, Arap dilinde “Yevmü-n-Nekbet” -felaket günü- olarak geçiyor. Siyonist İsrail Devletin 15 Mayıs 1948’de Filistin topraklarını işgal etmesine verilen addır.

Türkçe karşılığı “felaket” olan Nekbe, Arap dilinde “Yevmü-n-Nekbet” -felaket günü- olarak geçiyor. Siyonist İsrail’in bağımsızlığını ilan edip 15 Mayıs 1948’de Filistin topraklarını işgal etmesine verilen addır.

Siyonist İsrail’in bağımsızlık ilanından sonra beş Arap ülkesi siyonist İsrail’e karşı askeri operasyona başlamıştır. Bu olay 1948 Arap-İsrail savaşının da başlamasına neden olmuştur. İsrail Savunma Kuvvetleri, Mısır, Suriye, Ürdün,Lübnan ve Irak kuvvetlerine karşı başarı kazanmış işgalin sonunda yüzlerce filistin köyü haritadan silinmiş yüzbinlerce filistinli mülteci durumuna gelmiştir, savaş bittikten sonra Filistinli mültecilerin geri dönmesine de izin vermeyen Siyonist İsrail devleti, Filistinlilerin evlerine, tapularına el koymuştur. Savaşın ardından siyonist İsrail, savaş sırasında topraklarını terk ederek kaçmak zorunda kalan Filistinli mültecilerin, çok büyük çoğunluğunun geri dönüşüne izin vermemiştir. Toplam 700 000′ e yakın Filistinli topraklarından olmuştur.

Nekbe günü, 1948 yılından itibaren ölen ya da öldürülen Filistinlileri anmak, yaşanan sürgünün ya da göçlerin sonucunda kaybedilen toprakların, malların, mülklerin ve hakların yasını tutmak için her yıl 15 Mayıs tarihinde Filistinliler tarafından anma günü olarak geçirilir ve Filistin devletinin de resmi tatil günlerinden biridir.

Siyonist ideolojiye sahip İsrail’in işgalinin ardından tam 70 yıl geçti, bugün 7,5 milyon Filistinli halen mülteci olarak komşu ülkelerde kalmaktadır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ