Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Müslüman Kardeşler

Bunları biliyor musunuz?

Bunları biliyor musunuz?

1. Hz. Âdem İlk insan, ilk peygamber, ilk örtünen, toprağı ilk işleyendir. Allah onun cesedini topraktan, sonra da kendisine eş olsun diye Havva’yı O’nun kaburga kemiğinden yaratmıştır. Kendisine kitap olarak 10 sayfa verilmiştir.

2. Hz. İdris Matematikle ilk uğraşan, ilk defa iğne ile dikiş diken ve elbise yaparak giyen, ölçü ve tartı aletlerini ilk defa kullanan, ilk yazı yazanın O olduğu rivayet edilir. Kendisine 30 sayfalık suhuf indirilmiştir.

3. Hz. Nuh Kavminden kendisine çok az kişi iman etmiştir. Karısı ve çocuklarından biri de iman etmeyenler arasındadır. Hz. Nuh tufanından sonra yeni bir nesil yaratılmıştır. İnsanların ikinci atası kabul edilir.

4. Hz. Hud Yaşadıkları yer olan İrem şehrinde, yüksek binalar inşa etme yarışına girmiş Âd Kavmine gönderilmiştir. Ticaretle uğraşmıştır.

5. Hz. Salih, Dağları ve yüksek kayaları oyarak inşa ettikleri görkemli evlerle ünlü Semud kavmine gönderilmiştir. Semudlular kendilerine denemek için gönderilen Hz. Salih’in devesini öldürdüler. Ticaretle uğraşmıştır.

6. Hz. İbrahim Oğlu Hz. İsmail ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Çok misafirperver biriydi. Kurban kesmeyi bize o öğretmiştir. Kendisine 10 sayfalık kitap verilmiştir. Babil hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış, ateş kendisini yakmamıştır. Halilullah yani Allah’ın dostu olarak anılır.

7. Hz. Lût Hz. İbrahim’e iman eden ilk kişidir, onunla birlikte hicret edenlerdendir. Sodom ve Gomora şehirlerinde yaşayan Lut Kavmine peygamber olarak gönderilmiştir.

8. Hz. İsmail Çobanlık yapmıştır. Babası Hz. İbrahim ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Hacla ilgili pek çok merasim ve kurban kesme konularında Hz. İbrahim ile birlikte Müslümanlara örnek olmuştur. Son peygamber Hz. Muhammed s.a.v onun soyundan gelmektedir.

9. Hz. İshak Hz. İbrahim’in oğludur. Hz. Muhammed s.a.v haricinde Kur’an’da adı geçip de kendisinden sonra gelen bütün peygamberlerin atasıdır.

10. Hz. Yakup, Hz. İbrahim’in torunu, Hz. İshak’ın oğludur. Evlat acısı ile evlat ihaneti ile imtihan edilmiştir. Oğlu Hz. Yusuf’un acısı dolayısıyla gözleri kapanmış, sonra ona kavuşmasıyla yeniden açılmıştır. Mısır’a gitmeden önce Filistin civarında peygamberlik yapmıştır. Diğer ismi İsrail’dir. İsrailoğulları onun 12 oğlundan türemiştir.

11. Hz. Yusuf Hz. Yakub’un 12 oğlundan en çok sevdiği oğludur. Kardeşleri kendisini kıskanmışlar, kuyuya atmışlardır. Kendisine rüyaları yorumlama mucizesi verilmiştir. Bu bilgi ve yeteneği sayesinde Mısır’a yönetici olmuştur. Kur’an’da toplu olarak bir sürede, baştan sona anlatılan tek kıssa onunkidir. Bu kıssa Kur’an’da “kıssaların güzeli” olarak nitelenmiştir.

12. Hz. Eyyub Çok ağır bir hastalık geçirmiş, sabrıyla sembol olmuş ve övülmüştür.

13. Hz. Şuayb Hitabet yeteneğinden ötürü “Peygamberlerin Hatibi” olarak anılmıştır. Ölçü ve tartıda hile yapan Medyen ve Eyke halkına gönderilmiştir. Kızlarından biriyle Hz. Musa evlenmiştir.

14. Hz. Musa  Kur’an’da kendisinden ve mücadelesinden en çok bahsedilen peygamberdir. Hz. Şuayb’ın damadıdır. İsrailoğulları’na peygamber olarak gönderilmiştir. İsrailoğulları onun önderliğinde Mısır’dan çıkmışlardır. Kendisine Tevrat verilmiştir.

15. Hz. Harun Hz. Musa’nın kardeşidir. Onun yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Hz. Musa Medyen’den Mısır’a dönünce Hz. Harun’a Allah’ın buyruklarını iletmiş, o da bunları kabul ederek Hz. Musa’ya yardımcı olmuştur. Güzel konuşması ve hitabet yeteneği, en güçlü özelliğidir.

16. Hz. Davud Sesi o kadar güzeldi ki sesine dağlar ve kuşlar eşlik ederdi. Önceleri Tâlût’un ordusunda bir asker olarak savaşmış, daha sonra Allah’ın kendisine verdiği peygamberlik ve hükümdarlıkla birlikte İsrailoğullarına kral olmuştur. Demirciydi. Kendisine Zebur verilmiştir.

17. Hz. Süleyman, Babası Hz. Davud’dur. Babasının ölümünden sonra onun yerine hükümdar olmuştur. Hayvanlarla ve cinlerle konuşabilme mucizesi verilmiştir.

18. Hz. Zülkifl Hz. Eyyub’un oğludur. Sabreden, Allah’ın rahmetine ulaşan ve Salihlerden olduğu bildirilen peygamberlerdendir.

19. Hz. Yunus Asurluların başkenti olan Ninova halkına peygamber olarak görevlendirilmiştir. Rivayete göre büyük bir yunus balığı tarafından yutulmuş ama daha sonra bu balık tarafından karaya çıkarılmıştır.

20. Hz. İlyas İsrailoğullarından Ba’l’ a tapan topluma peygamber olarak gönderilmiştir.

21. Hz. Elyesa Hz. İlyas’a yardımcı olarak gönderilmiştir.

22. Hz. Zekeriyâ Hz. Süleyman’ın soyundandır. Kudüs’te Hz. Meryem’in himayesini üstlenmiş, ona koruyuculuk yapmıştır. İsrailoğulları tarafından şehit edilmiştir. Hz. Yahya’nın babasıdır.

23. Hz. Yahya Hz. Zekeriyya’nın oğludur. Adı daha önce hiç kullanılmamış bir isimdir ve Allah tarafından konulmuştur. Hz. İsa’nın müjdecisidir.

24. Hz. İsa Allah’ın mucizesi eseri babasız olarak doğmuştur. Daha beşikteyken konuşmuştur. Ölüleri diriltmiş, hastaları ve körleri iyileştirmiştir. Onun doğduğu sene miladi takvimin başlangıcı kabul edilir. Mesleği marangozluktu. Kendisine İncil verilmiştir.

25. Hz. Muhammed s.a.v  Son peygamberdir. Bütün insanlığa gönderilmiştir. Miladi 571’de Mekke’de doğmuştur. Vahşi ve cehalet içinde sürünen Arap kavmi içinde çok kısa süre içinde varlığın en medeni toplumunu meydana getirmiştir. Kendisine Kur’an- Kerim verilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ